Przerost małżowin nosowych to problem, który może stanowić przyczynę sporego dyskomfortu. Uczucie zatkanego nosa, problemy z oddychaniem, spływająca do gardła wydzielina… To tylko niektóre z nich! Na szczęście, istnieją skuteczne, nowoczesne metody zwalczania tej dolegliwości.
Małżowina nosowa to najprościej mówiąc zgrubienia tkanki, biegnące do siebie równolegle, wzdłuż przewodu nosowego, których zadaniem jest między innymi oczyszczanie i ogrzewanie wdychanego powietrza. Czasem jednak dochodzi do ich przerostu. Przerośnięte małżowiny nosowe powodują zaburzenie drożności, które objawia się problemem ze swobodnym oddychaniem. Pacjenci bardzo często skarżą się na ciągłe uczucie zatkanego nosa.
Charakterystycznym symptomem jest naprzemienne zatykanie się nosa – raz z lewej, raz z prawej strony. Dla takich osób zwykły katar, a także katar uczuleniowy, są niezwykle uciążliwe. Często podczas intensywnego wysiłku fizycznego, ciężko złapać oddech za pomocą nosa. Ważnym sygnałem są też częste bóle głowy. Ponadto pacjenci z tą dolegliwością chrapią, często mają katar, a także zmieniony ton głosu.
Jedną z przyczyn wystąpienia przerostu małżowin jest skrzywienie przegrody nosa, zbyt częste stosowanie kropli do nosa, także tych, dostępnych bez recepty. Powodują one chwilowe udrożnienie poprzez obkurczenie małżowin, ale po pewnym czasie przestają działać. Wówczas w ramach naturalnej reakcji organizmu, małżowiny mogą być jeszcze obszerniejsze niż przed zastosowaniem kropli. Co gorsza, mogą nie wrócić do stanu wyjściowego – szczególnie, gdy zbyt często stosujemy takie preparaty.
Małżowiny nosowe są uwypukleniami błony śluzowej nosa, zwiększającymi jej powierzchnię, osadzonymi na rusztowaniu kostnym. Ich funkcją jest szybkie ogrzewanie, nawilżanie oraz oczyszczanie powietrza wdychanego nosem. Z pewnych powodów może dojść do przerostu błony śluzowej małżowin nosowych dolnych i co za tym idzie, upośledzenia drożności nosa. Przyczyny te mogą być różne, np. częste stany zapalne błony śluzowej nosa, krzywa przegroda nosa, wpływ czynników drażniących, jak dym papierosowy, długotrwała praca na zimnym powietrzu, środki chemiczne – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).
W przypadku jakichkolwiek, przedłużających się problemów z górnymi drogami oddechowymi, należy jak najszybciej udać się do laryngologa. Zmniejszoną drożność nosa można skutecznie zwalczyć!
Możliwe jest zabiegowe zmniejszenie małżowin nosowych. To bardzo prosta procedura, odbywająca się w znieczuleniu miejscowym i niewymagająca hospitalizacji. Zabiegu nie można przeprowadzić u osób, które uskarżają się na złe samopoczucie, mają czynne infekcje górnych dróg oddechowych, ogólne infekcje, a także przyjmują leki rozrzedzające krew.
Metoda ta nie wymaga wielu przygotowań. Kilka godzin przed zabiegiem nie należy jeść, pić i palić papierosów. Podczas konsultacji przed zabiegami, lekarz może nas poprosić o wykonanie dodatkowych badań.
Obecnie w tym celu wykorzystuje się metody małoinwazyjne – np. diatermia radiofalowa, laser, kriochirurgia. Za ich pomocą lekarz pozbywa się nadmiaru tkanki. Ta technika nie pozostawia po sobie otwartej rany, a więc nie zawsze trzeba zakładać tamponadę, a krwawienie jest znacznie ograniczone.
Przez tydzień powinno się odpoczywać, ograniczyć wysiłek fizyczny, unikać gorącej kąpieli i sauny, lotu samolotem i nurkowania. – konieczne będzie zwolnienie z pracy lub szkoły. W tym czasie nie powinno się używać alkoholu i palić. Nie zaleca się również intensywnego wysiłku fizycznego.
W przypadku metod małoinwazyjnych zniwelowane jest ryzyko powikłań. Bardzo rzadko dochodzi np. do zrostów. Zabieg ten jest komfortowy i bezpieczny, a przy tym bardzo skuteczny. To prosta procedura, która znacznie poprawia samopoczucie pacjentów.
1. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
2. Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32
3. Wierzchowska M, Bodnar M, Burduk P, Kaźmierczak W, Marszałek A: Rare benign pleomorphic adenoma of the nose: short study and literature review. Videosurgery and Other Miniinvasive Techniques, 2014, s. 332-336