Leczenie bruksizmu toksyną botulinową typu A jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań. Toksyna botulinowa blokuje przewodnictwo bodźców między nerwem a mięśniem. Preparat wprowadzany jest za pomocą specjalnej strzykawki. Po kilku dniach mięśnie zostają rozluźnione, znika ich napięcie, zgrzytanie zębami oraz dolegliwości bólowe. W naszej placówce zabieg wykonuje specjalista otolaryngolog, dzięki czemu zabieg jest bezpieczny i przeprowadzony profesjonalnie.

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową typu A nie jest bolesne, ale w przypadku bardzo wrażliwych pacjentów można zastosować znieczulenie miejscowe. Wstrzykiwanie toksyny botulinowej w nadmiernie napięte mięśnie trwa około 5 – 10 minut. Leczenia toksyną botulinową nie można wykorzystywać w leczeniu bruksizmu u dzieci.

Co to jest bruksizm?

Bruksizm nazywany jest powszechnie zgrzytaniem zębami lub zjadaniem zębów. Jest to nadaktywność mięśni żwaczy. Chorzy nie są świadomi, że ich zęby trą o siebie, gdyż dzieje się tak przede wszystkim podczas snu.

Bruksizm to dość poważna dolegliwość, która może prowadzić do wielu powikłań: zniszczenia zębów i przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych, przeniesienia się napięć mięśniowych na dalsze obszary ciała, oraz pojawienia się bólu głowy, barków i kręgosłupa.

Dr n med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, otolaryngologBruksizm to dolegliwość wynikająca z nadmiernej aktywności mięśni żwaczy i/lub mięśni skroniowych. Przyczyny bruksizmu nie zostały dokładnie poznane, chociaż pojawiają się różne teorie na ten temat. Jednak współczesna medycyna nie posiada jeszcze metod diagnostycznych, które byłyby dostępne w codziennej praktyce i umożliwiłyby wyjaśnienie tego tematu. Obecnie zgrzytanie zębami w nocy leczymy głównie objawowo, np. za pomocą toksyny botulinowej, fizjoterapii czy wkładki doustnejmówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Warto wspomnieć, że bruksizm to również problem kosmetyczny – zmianie ulegają rysy twarzy. Ciągłe, zbyt intensywne napinanie mięśnia żwacza powoduje jego znaczny rozrost, przez co twarz staje się bardziej kwadratowa, traci na smukłości.

Przyczyny bruksizmu

Istnieje kilka teorii powstania bruksizmu. Najczęstszą są silne stany napięcia emocjonalnego. Ponadto bruksizm może zostać wywołany przez:

  • wady zgryzu,
  • niedopasowane korony zębowe lub protezy zębowe.

Bruksizm – objawy

Bruksizm objawy może mieć zarówno występujące w obrębie jamy ustnej i żuchwy, a także ogólnoustrojowe. Najczęstsze to:

  • nadwrażliwość zębów,
  • ścieranie zębów,
  • pękanie szkliwa,
  • stany zapalne zębów i dziąseł,
  • krwawienie dziąseł,
  • ból głowy,
  • szum w uszach,
  • przerost mięśni żwacza (zmiana sylwetki twarzy)
  • bóle karku i pleców,
  • zaburzenia w produkcji śliny.

Bruksizm a chrapanie

Specjaliści wykazują, że u osób cierpiących na bruksizm często występuje również problem chrapania i bezdechu sennego. Nie wszystkie zależności między tymi dolegliwościami zostały już dokładnie ustalone. Dzięki badaniom polisomnograficznym oraz audio-wideo, wykonywanym podczas snu, wiadomo jednak że:

  • w obu przypadkach objawy dominują podczas spania na plecach,
  • zarówno bruksizm jak i bezdech senny powodują bóle głowy,
  • podłożem obydwu dolegliwości jest wzmożone napięcie mięśniowe,
  • wybudzenia następują w fazie snu głębokiego, co ogranicza możliwość dobrego wypoczynku,
  • obie dolegliwości wiążą się z nadaktywnością mięśni ustno-gardłowych i mięśni żwaczy,
  • maski na usta i nos, podające powietrze pod ciśnieniem, łagodzą objawy zarówno bruksizmu jak i chrapania.

U pacjentów którzy borykają się z chrapaniem, nie można leczyć zgrzytania zębami za pomocą szyny relaksacyjnej. Doustna wkładka ogranicza przepływ powietrza, co dodatkowo nasila problem bezdechu sennego. Dla tych osób najlepszym rozwiązaniem jest ostrzykiwanie toksyną botulinową typu A.

Bruksizm – leczenie. Alternatywne metody leczenia

W przypadku bruksizmu leczenie może przyjmować kilka form. Obejmuje ono założenie specjalnej szyny relaksacyjnej u stomatologa, w razie konieczności terapię psychologiczną (jeżeli bruksizm jest konsekwencją problemów emocjonalnych) oraz ostrzykiwanie toksyną botulinową mięśni żwaczy (mięsień żwacz, mięsień skroniowy).

Bruksizm a toksyna botulinową typu A – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonania zabiegów to:

  • ciąża i okres karmienia piersią,

  • nadwrażliwość na składniki preparatu,

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego,

  • zaburzenia krzepnięcia krwi,

  • infekcje skóry w obszarze zabiegowym,

  • stosowanie niektórych leków.

Czego się spodziewać po zabiegu?

Po wykonaniu zabiegu nie ma okresu rekonwalescencji i od razu można wrócić do codziennych zajęć. Po wkłuciach mogą pozostać niewielkie ślady i zaczerwienienie, które znika samoistnie.

Efekty

Efekty zastrzyków toksyną botulinową typu A na bruksizm widoczne są po około 3 – 7 dniach i utrzymują się do pół roku. Najlepsze rezultaty daje dwuletnia kuracja, ponieważ w tym czasie można odzwyczaić mięśnie od tak intensywnego napinania się. W wyniku przeprowadzanych zabiegów dochodzi do: zmniejszenia zgrzytania zębami, złagodzenia dolegliwości bólowych, zmniejszenia napięcia mięśni żuchwy oraz zmniejszenia przerostu mięśni żwaczy, dzięki czemu wysmuklają się rysy twarzy. Efekt kosmetyczny jest widoczny po kilku tygodniach, gdyż w tym czasie mięsień traci swoją masę.

Jeżeli zdążyło już dojść do powstania znacznych ubytków w uzębieniu, konieczne będzie jednoczesne prowadzenie leczenia stomatologicznego. W takich przypadkach najczęstszym rozwiązaniem jest uzupełnienie ich materiałem kompozytowym.

W naszej placówce zajmujemy się leczeniem bruksizmu poprzez ostrzykiwanie toksyną botulinową typu A.

Leczenie bruksizmu botoksem – cena
Obecnie 1 zabieg – 1000 zł w Lifemedica

FAQ – bruksizm

Co to jest bruksizm?

Bruksizm to niekontrolowane zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi, które spowodowane jest zbyt intensywnym zaciskaniem się mięśni żwaczy.

Jak rozpoznać bruksizm?

Jeżeli bruksizm występuje tylko nocą, początkowo można nie być świadomym istnienia tego problemu. Sygnałem alarmowym powinno być budzenie się z obolałą szczęką, ból zębów, ich nadwrażliwość, ścieranie się szkliwa, ubytki w zębach, zmiana ich położenia oraz częste bóle głowy.

Czy bruksizm pojawia się tylko nocą?

U zdecydowanej większości pacjentów bruksizm dotyczy czasu snu. Jednakże nie jest to zasadą i istnieją przypadki dziennego bruksizmu.

Czy bruksizm jest niebezpieczny?

Bruksizm może mieć bezpośrednio negatywny wpływ na zdrowie pacjenta. Dotyczy to przede wszystkim poważnych chorób zębów, dziąseł oraz żuchwy. W zaawansowanym stadium mogą pojawić się bardzo uporczywe bóle głowy oraz kręgosłupa.

Jak leczyć bruksizm?

Istnieje kilka metod leczenia bruksizmu. Metody ortodontyczne sprawdzą się u osób, u których to właśnie wada zgryzu jest przyczyną dolegliwości. Jeżeli bruksizm jest reakcją na silny stres, konieczna jest konsultacja z psychologiem. Bez względu na przyczynę dobrze sprawdzają się zastrzyki z toksyną botulinową typu A, które dają najszybsze rezultaty. Tę metodę można łączyć z wyżej opisanymi.

Czy aparat ortodontyczny wyleczy bruksizm?

Aparat ortodontyczny sprawdzi się w redukcji bruksizmu tylko jeżeli jego przyczyną są problemy ortodontyczne. Ponadto należy pamiętać, że korekta wad zgryzu trwa miesiące, a często nawet lata. Żeby w tym okresie nie dopuścić do ciągłego niszczenia zębów, leczenie ortodontyczne można połączyć z zastrzykami z toksyną botulinową.

Czy zastrzyki z toksyną botulinową na bruksizm są bezpieczne?

Zastrzyki z toksyną botulinową na bruksizm to zabieg, który jest bezpieczny. W naszej placówce wykonuje go specjalista laryngolog, więc mogą być Państwo pewni, że są w najlepszych rękach.

Czy trzeba się przygotować do zabiegu?

Nie, do zabiegu wstrzykiwania toksyny botulinowej nie trzeba się przygotowywać.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

Nie ma specjalnych zaleceń pozabiegowych. Można wrócić do normalnych aktywności.

Czy samo ostrzykiwanie toksyną botulinową na bruksizm wystarcbuzy?

Toksyna botulinowa może stanowić jedyną metodę kuracji bruksizmu, ale wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Jeżeli nie zadziałaliśmy odpowiednio szybko i zdążyło dojść do znacznych uszkodzeń zębów, konieczne będzie wdrożenie leczenia stomatologicznego.


Bibliografia

1. Pietruski J.K., Małgorzata D., Dysfunkcja narządu żucia–przyczyny, diagnostyka, leczenie, 2013
2. Prośba-Mackiewicz M., Hebel-Różańska J., Postępowanie wstępne w leczeniu pacjentów z zaburzeniami czynnościowymi układu stomatognatycznego, 2007
3. See S.J., Tan E.K., Severe amphethamine‐induced bruxism: treatment with botulinum toxin, 2003
4. Patel J., Cardoso J.A., Mehta S., A systematic review of botulinum toxin in the management of patients with temporomandibular disorders and bruxism, 2019
5. Kim S., Park K.J., Shim Y.J., Kim S.T., Botulinum Toxin Injection for Managing Sleep Bruxism, 2018
6. Bader G., Sleep bruxism, 2005
7. Drożdżyńska M., Sobieraj-Garbiak I., Chlasta A., Jastrzębska M., Toksyna botulinowa i jej zastosowanie w medycynie, 2015
8. Piech P., Sudzińska H., Pietrak J., Kozioł M., Maślanko M., Wilczyńska K., Kozioł J., Łuczyk R., Botulinum toxin in bruxism treatment, 2017

Buy now