Konchoplastyka, inaczej mówiąc – mukotomia bądź plastyka małżowin nosowych dolnych – jest zabiegiem polegającym na zmniejszeniu przerośniętych małżowin nosowych dolnych obustronnie. Ma ona na celu poprawę drożności nosa oraz redukcję zaburzeń oddychania, w tym np. nieżytu nosa, chrapania, bezdechów sennych oraz np. towarzyszącego im bólu głowy.

Małżowiny nosowe dolne – co to jest?

Małżowiny nosowe dolne pełnią niezwykle istotną funkcję. Jama nosowa ma świetnie pomyślaną konstrukcję, która posiada wiele rozwiązań, mających na celu ochronę naszego organizmu. Jednym z takich elementów są małżowiny nosowe. Są to uwypuklenia ściany bocznej jamy nosa, które posiadają bardzo obfite unaczynienie, dzięki czemu ogrzewają, nawilżają i oczyszczają powietrze, które wdychamy. Proces ten zapobiega np. infekcjom oraz przenikaniem zanieczyszczeń i pyłków do płuc.

Przyczyny przerostu małżowin nosowych

Opisany powyżej proces nie zawsze odbywa się bezproblemowo. Zarówno urazy, wrodzone przypadłości, jak i inne czynniki mogą powodować przerost małżowin, a w konsekwencji utratę możliwości swobodnego oddychania oraz oczyszczania i ogrzewania powietrza.

Najczęstsze przyczyny przerostu tych struktur to:

  • częste infekcje,
  • alergie,
  • nadużywanie kropli do nosa.

Takie trwałe zmiany, które nie ustępują z czasem, mogą prowadzić do wielu poważnych dolegliwości, jak: astma, bezdechy senne, krwawienie z nosa, bóle głowy oraz wiele innych.

Plastyka małżowin nosowych – wskazania

Wskazaniami do wykonania plastyki małżowin nosowych są przede wszystkim dolegliwości, towarzyszące przerostowi małżowin nosowych tj.:

  • chrapanie i bezdechy podczas snu,
  • częste infekcje górnych dróg oddechowych,
  • częste lub stałe uczucie zatkanego nosa,
  • problemy ze swobodnym oddychaniem,
  • silna alergia (zabieg nie leczy alergii, ale łagodzi jej objawy),
  • problemy z węchem,
  • uzależnienie od kropli do nosa.

Dr n med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, otolaryngologZa pomocą plastyki małżowin nosowych dolnych z powodzeniem leczymy niedrożność nosa będącą np. konsekwencją alergicznego nieżytu nosa, nieżytu naczynioruchowego, przerostu małżowin nosowych dolnych oraz uzależnienia od kropli do nosa. Jeśli chodzi o alergiczny nieżyt nosa, to nigdy nie traktujemy plastyki małżowin nosowych jako jedynej metody leczenia, zawsze jest to dodatek do farmakoterapiimówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Plastyka małżowin nosowych – przeciwwskazania

Konchoplastyka nosa nie może być wykonywana w takich przypadkach, jak:

  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
  • czynne infekcje górnych dróg oddechowych (w tym opryszczka na wargach),
  • zły stan ogólny pacjenta,
  • podwyższona temperatura ciała.

Korekcja małżowin nosowych – przygotowanie

Zanim zostanie wykonana korekcja małżowin nosowych, konieczne są konsultacje z laryngologiem. Przeprowadza on z pacjentem szczegółowy wywiad i wykonuje podstawowe badania. Zleca również wykonanie dodatkowych badań krwi.

Jak wygląda zmniejszenie małżowin nosowych w naszej placówce?

Zmniejszenie małżowin nosowych wykonujemy za pomocą dwóch nowoczesnych technik:

  • diatermia radiofalowa RaVoR: podczas tego zabiegu wykorzystuje się fale o częstotliwości 4 Mhz oraz działanie temperatury o wysokości 90° – 100°C. Powstaje jałowy stan zapalny, a po kilku tygodniach włóknisto-bliznowate struktury, które działają ściągająco i usztywniająco na tkankę małżowin nosowych,

  • koblacja: metoda ta łączy działanie fal radiowych z temperatura o wartości 40° – 70°C. Dzięki koblacji można wykonać kontrolowane i bardzo precyzyjne oddzielenie tkanek. Zostają one odparowane, a po zabiegu nie zostaje otwarta rana, co znacznie zwiększa komfort pacjenta i skraca czas rekonwalescencji.

Zmniejszenie małżowin nosowych rutynowo przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, znacznie rzadziej wykorzystuje się znieczulenie ogólne. Operacja w znieczuleniu miejscowym trwa około 20 – 30 minut.

Czego można się spodziewać po zabiegu? Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu przy użyciu diatermii radiofalowej RaVoR otolaryngolog nie zakłada opatrunku do nosa. Stosowana metoda pozwala skutecznie zatamować krwawienie w trakcie zabiegu i zapobiec jego występowaniu w okresie pooperacyjnym. W ciągu pierwszych 2 tygodni po zabiegu nos nie będzie zupełnie drożny ze względu na odczynowy obrzęk błony śluzowej w jamie nosa, który się pojawia w odpowiedzi na interwencję chirurgiczną. Pierwsze parę dni po zabiegu z nosa może podciekać surowicza wydzielina z niewielka domieszką krwi. Nos po takim zabiegu nie boli.

Przez około 2 – 3 tygodnie nie powinno się uprawiać intensywne sportu, zalecanie jest unikanie nurkowania oraz lotu samolotem, korzystanie z sauny i gorących kąpieli. Przez 3 – 4 tygodnie należy pielęgnować jamę nosową wg zaleceń laryngologa. Przez 6 tygodni trzeba kontrolować gojenie się tkanki. Dopiero po tym czasie można ocenić skuteczność zabiegu.

Plastyka małżowin nosowych – jakie są możliwe skutki uboczne?

Plastyka małżowin nosowych z zastosowaniem diatermii radiofalowej RaVoR oraz koblacji wiąże się z niewielkim ryzykiem pojawienia się powikłań. Jednakże takie ryzyko zawsze istnieje. Możliwe powikłania to: krwawienie z nosa oraz suchość w nosie, zrosty pomiędzy małżowina a przegrodą nosa. Żeby mieć sytuację pod kontrolą i reagować jak najwcześniej, należy regularnie stawiać się na kontrole u laryngologa.

FAQ – plastyka małżowin nosowych

Konchoplastykę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, czy ogólnym?

Najczęściej konchoplastyka jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. W rzadkich przypadkach wykorzystuje się znieczulenie ogólne.

Czy konchoplastykę i septoplastykę można wykonywać jednocześnie?

Tak, jeżeli istnieją wskazania do wykonania obu tych procedur, to można je przeprowadzić podczas jednego zabiegu. W takim przypadku stosuje się praktycznie zawsze znieczulenie ogólne.

Jak długo trwa konchoplastyka w znieczuleniu miejscowym?

Plastyka małżowin nosowych dolnych w znieczuleniu miejscowym trwa około 20 – 30 minut.

Jak długo trwa rekonwalescencja po plastyce małżowin nosowych dolnych?

Efekty plastyki małżowin nosowych dolnych ocenia się po około 5 – 6 tygodniach, gdyż tyle czasu potrzeba do całkowitego wygojenia. Po około 3 tygodniach od zabiegu można powrócić do normalnego trybu życia sprzed zabiegu.

Czy po konchoplastyce będę potrzebował zwolnienia z pracy?

W przypadku osób, które pracują w biurze zaleca się kilkudniowe pozostanie w domu. Osoby pracujące fizycznie będę potrzebować zwolnienia na około 3 tygodnie.

Czy po konchoplastyce będę mieć widoczne blizny?

Nie, konchoplastyka nie wiąże się z ryzykiem powstania blizn, gdyż zabieg wykonywany jest od wewnątrz – powierzchnia skóry nie jest naruszona.


Bibliografia

1. Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, 2007
2. Kobus K., Kobus-Zaleśna K., Chirurgia i estetyka twarzy, 2017
3. S. Farmer, R. Eccles, Przewlekłe powiększenie małżowiny nosowej dolnej oraz wskazania do zabiegu, 2006
4. Walocha J., Skawina A., Gorczyca J., Skrzat J., Anatomia prawidłowa człowieka, 2006
5. Behrbohm H., Kaschke O., Nawka T., Swift A., Choroby ucha nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi, 2011

Buy now