SPIS TREŚCI
Operacja Sistrunka wykonywana jest w celu usunięcia torbieli środkowej szyi. Torbiel środkowa, zwana również torbielą przewodu tarczowo-językowego, jest zgrubieniem w górnej części szyi. Stanowi jedną z najczęstszych wad wrodzonych szyi, ale może też pojawić się w każdym wieku. Szacuje się, że torbiel środkowa występuje u ok. 7% populacji. Torbiele mogą się powiększać, może również dojść do rozwinięcia się w nich stanu zapalnego. Bardzo rzadko (ok. 1% przypadków) w torbieli rozwija się nowotwór. Leczenie torbieli środkowej polega na usunięciu torbieli razem z fragmentem kości gnykowej oraz przewodem tarczowo-językowym. Poniższy artykuł dotyczy przeprowadzania tego zabiegu u osób dorosłych.
Operacja Sistrunka – wskazania
- Obecność torbieli środkowej szyi.
Torbiel środkowa wygląda jak guz o gładkiej powierzchni. Porusza się podczas połykania lub wysuwania języka. Pacjent może odczuwać z powodu torbieli różne dolegliwości.
Operacja Sistrunka – przeciwwskazania
- stan zapalny torbieli (wskazana jest najpierw antybiotykoterapia),
- infekcje o różnym podłożu,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- zły stan ogólny pacjenta.
Wycięcie torbieli środkowej szyi – jak przygotować się do zabiegu?
Operacja Sistrunka musi zostać poprzedzona postawieniem dokładnego rozpoznania. Diagnostyka rozpoczyna się od wywiadu chorobowego. Lekarz ustala, jakie okoliczności towarzyszyły pojawieniu się guza i jakie występują dolegliwości. Przeprowadza też badanie fizykalne szyi. Dalsza diagnostyka obejmuje badanie USG, które służy jako podstawowe badanie obrazowe w przypadku guzów szyi. Konieczne jest również przeprowadzenie diagnostyki gruczołu tarczowego oraz ocena układu krzepnięcia. Mogą zostać zlecone inne badania, np. tomografia komputerowa szyi, rezonans.
Ponieważ operacja Sistrunka odbywa się w znieczuleniu ogólnym, wcześniej trzeba skonsultować się z anestezjologiem. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.
Na co najmniej tydzień przed operacją należy unikać przyjmowania leków bez recepty rozrzedzających krew (np. aspiryny). Na 6 godzin przed zabiegiem nie można nic jeść ani pić.
Jak wygląda operacja Sistrunka?
Operacja Sistrunka zaczyna się od poziomego cięcia (o długości ok. 4-6 cm) w linii środkowej szyi. Następnie otolaryngolog przechodzi do wycięcia torbieli wraz z trzonem kości gnykowej i rogami mniejszymi. Wypreparowany i usunięty zostaje również kanał pomiędzy kością gnykową a otworem ślepym języka. Zabieg kończy się zszyciem operowanego miejsca i założeniem szwów na skórę. Szwy są usuwane po tygodniu od zabiegu. W niektórych przypadkach zakładany jest dren.
Wycięta tkanka zostaje wysłana do badania histopatologicznego, które pozwala na ostateczne potwierdzenie diagnozy.
Rekonwalescencja po wycięciu torbieli środkowej szyi
Po operacji pacjent przebywa na obserwacji. Pobyt w szpitalu może trwać ok. 1-3 dni, zależy to od stanu pacjenta. Przed powrotem do domu zostaje usunięty dren.
Ból po zabiegu jest zjawiskiem normalnym i może się pojawiać np. podczas przełykania. Przez ten czas zalecane jest spożywanie miękkich pokarmów. Pacjent otrzyma leki, które będą łagodzić odczuwany dyskomfort.
Pacjent dostanie również informacje w jaki sposób powinien dbać o ranę na szyi, aby powstała blizna była jak najmniej widoczna.
Po powrocie do domu, pacjent musi przez kilka dni odpoczywać oraz ograniczać poruszanie szyją. Zaleca się, aby pacjent unikał prowadzenia samochodu przez 2 tygodnie po operacji.
Przez około 3 tygodnie po zabiegu należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej i dźwigania ciężarów. Może być wskazane ograniczenie aktywności zawodowej na ten czas.
Niewskazane jest odbywanie długich podróży lotniczych przez dwa miesiące po zabiegu.
Czy operacja Sistrunka może mieć skutki uboczne?
Powikłania są możliwe jak po każdym zabiegu chirurgicznym, jednak dochodzi do nich bardzo rzadko. Należy do nich:
- zakażenie rany,
- krwawienie po zabiegu,
- obrzęk,
- powstanie krwiaka,
- nawrót torbieli (ryzyko to istnieje, jeśli torbiel nie została usunięta całkowicie lub w tkankach był stan zapalny).
W przypadku pojawienia się trudności z oddychaniem lub przełykaniem należy udać się na pogotowie lub niezwłocznie skonsultować z otolaryngologiem, który przeprowadzał zabieg.
FAQ
1. Na czym polega wycięcie torbieli środkowej szyi?
Operacja Sistrunka polega na nacięciu szyi, następnie wypreparowaniu i usunięciu torbieli, przewodu tarczowo-językowego i trzonu kości gnykowej. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym.
2. Czy po wycięciu torbieli środkowej szyi długo pozostaje się w szpitalu/klinice?
Z reguły pobyt w szpitalu po operacji Sistrunka trwa od 1 do 3 dni. Wszystko zależy od stanu pacjenta.
3. Jak długo trwa rekonwalescencja?
Rekonwalescencja trwa przez około 3 tygodnie, w tym okresie należy się szczególnie oszczędzać. Może być wskazane zwolnienie lekarskie, o czym zadecyduje lekarz.
4. Czy po zabiegu pozostają widoczne blizny?
Po operacji tworzy się blizna, która przez kilka miesięcy będzie czerwona. Z czasem zblednie i stanie się mniej widoczna. W miarę możliwości cięcie wykonuje się w naturalnej poziomej linii na szyi.
Bibliografia
1. Janiak-Kiszka J, Kaźmierczak W: Diagnostics and treatment of neck cysts. Otorynolaryngologia 2012, 11(1): 13-16
2. Pino Rivero V, Trinidad Ruiz G, Marcos García M, Keituqwa Yáñez T, Pardo Romero G, González Palomino A, Pantoja Hernández CG, Blasco Huelva A: Thyroglossal duct cysts and fistulae. Review of 30 consecutive operated patients. An Otorrinolaringol Ibero Am, 32 (4), s. 309-16, 2005
3. Błajszczak A, Grabowski L, Łach P. Torbiele i przetoki szyi w materiale Oddziału Otolaryngologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im L. Rydygiera w Krakowie w latach 1997-2007. Otolaryngol Pol 2009; 63(5): 429-31
4. Kordylewska M. Guzy szyi. Przew. Lek. 2002; 9: 97-101
5. Maddalozzo, J.; Venkatesan, T. K.; Gupta, P. (2001-01-01). Complications associated with the Sistrunk procedure. The Laryngoscope. 111 (1): 119–123