SPIS TREŚCI
Konchoplastyka nosa to zabieg polegający na zmniejszeniu małżowin nosowych. Ma on na celu poprawę drożności nosa, co z kolei skutkuje redukcją wielu nieprzyjemnych dolegliwości, jak na przykład częsty katar, czy chrapanie.
Małżowiny nosowe umiejscowione są u dołu, nieco z boku jamy nosowej. Składa się na nie tkanka kostna oraz błona śluzowa. Przerost tego elementu może powodować niedrożność zatok lub niedrożność jamy nosowej.
Konchoplastyka małżowin nosowych – wskazania
Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegów są takie dolegliwości, jak:
- problemy ze swobodnym oddychaniem,
- silna alergia (zabieg nie leczy alergii, ale łagodzi jej objawy),
- częste infekcje górnych dróg oddechowych,
- problemy z węchem,
- chrapanie i bezdechy,
- częste uczucie zatkanego nosa,
- uzależnienie od kropli do nosa.
Konchoplastyka, zwana też plastyką małżowin nosowych dolnych wskazana jest w przypadkach, gdy leczenie farmakologiczne niedrożnego nosa nie daje pozytywnych rezultatów. Konchoplastyka pomaga również pacjentom uzależnionym od kropli do nosa, na przykład od kropli zawierających ksylometazolinę. Podczas zabiegu zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe, a czas trwania całego zabiegu wynosi około 20-30 minut – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).
Konchoplastyka laserem – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów to:
- stosowanie leków rozrzedzających krew,
- podwyższona temperatura ciała,
- złe samopoczucie pacjenta,
- czynna infekcja górnych dróg oddechowych.
Przygotowanie do zabiegu
Zabieg konchoplastyki zawsze poprzedzony jest konsultacjami z lekarzem, który najprawdopodobniej poprosi o wcześniejsze wykonanie badań laboratoryjnych.
Jak wygląda zabieg?
Proces gojenia przebiega szybciej, ograniczone jest krwawienie po zabiegu, co pozwala uniknąć zakładania opatrunku do nosa po zabiegu. Sam zabieg trwa około 20-40 minut i przeprowadzany jest pod narkozą lub najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Konchoplastyka czasami wykonywana jest jednocześnie z septoplastyką – operacją przegrody nosowej.
Po zabiegu
Proces gojenia uzależniony jest w dużej mierze od tego, czy jednocześnie z konchoplastyką wykonano septoplastykę, czy też nie. Najczęściej jednak pacjent tego samego dnia może wrócić do domu. Przez około tydzień należy ograniczyć wysiłek fizyczny, zalecane zwolnienie z pracy lub szkoły. Przez kilka dni warto zrezygnować z palenia papierosów.
Konchoplastyka – cena
Konchoplastyka – FAQ
1. Czy przerośnięte małżowiny zawsze należy operować?
Sam przerost małżowin nosowych nie jest wskazaniem do ich operowania. Jeżeli nie powodują one żadnych dolegliwości, nie trzeba wykonywać konchoplastyki. Zabieg jest potrzebny, kiedy powodują one takie problemy, jak: bezdechy senne i chrapanie, trudności z oddychaniem, a także częste infekcje zatok i nosa.
2. Ile kosztuje konchoplastyka?
Cena konchoplastyki zaczyna się od około 1500 – 1800 zł. Ta suma może wzrosnąć pod wpływem kilku czynników. Przykładem jest chociażby jednoczesne przeprowadzenie septoplastyki.
3. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania operacji małżowin nosowych dolnych?
Choć konchoplastyka nie jest bardzo inwazyjną procedurą, to istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Można tu wymienić: ogólny zły stan zdrowia, podwyższoną temperaturę, przyjmowanie leków rozrzedzających krew oraz infekcję górnych dróg oddechowych.
4. Przerośnięte małżowiny nosowe – zabieg wiąże się ze zwolnieniem z pracy?
W większości przypadków wystarczy kilka dni lub tydzień zwolnienia z pracy. Okres ten będzie nieco dłuższy u osób pracujących fizycznie. Wiele zależy też od tego, jak będzie przebiegał proces gojenia.
5. W jaki sposób przebiega konchoplastyka?
Konchoplastyka przeprowadzona może zostać za pomocą metody chirurgicznej lub też z wykorzystaniem diatremii radiofalowej albo koblacji. We wszystkich tych przypadkach zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
6. Jak długo trwa zabieg konchoplastyki?
Zabieg konchoplastyki to kwestia 20 – 40 minut, ale czas ten będzie dłuższy, jeżeli jednocześnie będzie wykonywana plastyka przegrody nosowej.
7. Czy konchoplastyka wymaga hospitalizacji?
W zdecydowanej większości przypadków hospitalizacja nie jest wymagana i jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu.
8. Czy po konchoplastyce zakłada się tamponadę?
Zazwyczaj po zabiegu konchoplastyki nie ma konieczności aplikowania tamponady, gdyż krwawienie jest małe. W ciągu 7 dni, czasem nawet później, może jednak pojawić się większe krwawienie. Wówczas należy udać się do lekarza, który wykonywał zabieg, aby założył tamponadę.
9. Kiedy małżowiny nosowe całkowicie się wygoją?
Czas gojenia jest bardzo indywidualną sprawą i zależy zarówno od naturalnych zdolności organizmu, jak i od tego, jaką metodą wykonano zabieg. Najczęściej jednak po tygodniu można powrócić do codziennych zajęć.
10. Czy po konchoplastyce należy przestrzegać jakiś zaleceń pozabiegowych?
Po przeprowadzeniu korekcji małżowin nosowych powinno się zrezygnować z palenia papierosów przez kilka dni oraz przez tydzień nie uprawiać sportu.
11. Czy małżowiny nosowe odrastają i trzeba powtarzać zabieg?
W przypadku wielu pacjentów efekty są permanentne i zabiegu się nie powtarza. Jeżeli jednak małżowiny będą odrastać, to konchoplastykę można wykonać ponownie.
Bibliografia
1. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
2. Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32
3. Wierzchowska M, Bodnar M, Burduk P, Kaźmierczak W, Marszałek A: Rare benign pleomorphic adenoma of the nose: short study and literature review. Videosurgery and Other Miniinvasive Techniques, 2014, s. 332-336