SPIS TREŚCI
Septoplastyka to operacja wykonywana w znieczuleniu ogólnym, podczas którego koryguje się skrzywioną przegrodę nosową. Przegroda nosa dzieli jamę nosa na dwie części, a jej skrzywienie to jedno z najczęstszych zaburzeń laryngologicznych. Może być to schorzenie wrodzone lub nabyte – np. podczas urazu. Prowadzić może do problemów z oddychaniem przez nos, chrapania, czy bezdechów sennych. U wielu pacjentów problem jest szczególnie uporczywy w okresach przeziębienia – gdy pojawia się katar.
Septoplastyka – wskazania
Wskazania do wykonania zabiegu septoplastyki to:
- problemy z oddychaniem przez nos,
- częste krwawienia z nosa,
- problemy z węchem oraz mową,
- częste zapalenia nosa i zatok nosa,
- chrapanie,
- bezdech senny.
Septoplastyka – przeciwwskazania
Zabiegów nie powinno się wykonywać w takich przypadkach, jak:
- ostre zapalenie zatok,
- ostre zapalenie błony śluzowej nosa,
- infekcja o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybicznym,
- zaburzenia krzepliwości krwi.
Skrzywienie przegrody występuje u większości ludzi, jednak nie każda osoba ma w związku z tym dolegliwości. Nie musimy więc poddawać się operacji z samego tytułu posiadania krzywej przegrody. Leczenie chirurgiczne wskazane jest tylko w sytuacjach, gdy krzywa przegroda wywołuje uciążliwe problemy – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).
Septoplastyka przegrody nosowej. Jak wygląda zabieg?
Septoplastyka przegrody nosowej może być wykonywana w ramach chirurgii jednego dnia. Czasem pobyt w szpitalu może przedłużyć się do około 3. dni. W dniu zabiegu podawane są leki uspakajające i przeciwbólowe. Septoplastyka wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym i trwa około 45 – 60 minut.
Septoplastyka wykonywana jest przez nozdrza przednie – poprzez wykonanie nacięcia w przedsionku nosa od chrząstki oddzielana jest błona śluzowa.
Kolejnym krokiem jest skorygowanie nieprawidłowego kształtu chrząstki. Następnie stabilizuje się pozycję chrząstki poprzez specjalne szwy oraz aplikuje opatrunki do przewodów nosowych.
Przygotowanie do zabiegu
Septoplastyka nosa zawsze zaczyna się od szczegółowego badania podczas wizyty konsultacyjnej. Pierwszym krokiem jest dokładny wywiad z pacjentem, podczas którego ocenia się ogólny stan zdrowia oraz wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Kolejny etap to badanie jamy nosowej. Następnie zleca się wykonanie dalszych badań laboratoryjnych.
Przed zabiegiem należy zadbać o stan zdrowia. Najczęściej konieczne jest również odstawienie leków, które przedłużają krwawienie. W dniu septoplastyki należy być na czczo.
Septoplastyka – powikłania
Septoplastyka nie jest skomplikowaną operacją, ale jak w przypadku każdego zabiegu, istnieje ryzyko wystąpienia powikłań. Najczęściej obserwuje się nadmierne krwawienie z nosa lub jamy ustnej, wysoką temperaturę oraz nudności. W takim wypadku należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Septoplastyka nosa – rekonwalescencja
Przez kilka kolejnych dni należy dużo wypoczywać i unikać wysiłku fizycznego. Konieczne jest przyjmowanie leków przeciwkrwotocznych, a w wielu przypadkach także przeciwbólowych. Po 1-2 dniach usuwane są opatrunki.
Septoplastyka – FAQ
1. Krzywa przegroda nosowa – jak rozpoznać tę dolegliwość?
Uważa się, że większość osób nie ma symetrycznej przegrody nosowej, ale samo skrzywienie nie jest wskazaniem do wykonania septoplastyki. Wskazaniem są dopiero dolegliwości, które z tego skrzywienia wynikają, jak na przykład: problemy z mową i węchem, chrapanie i bezdech senny, niedrożność nosa, krwawienia z nosa, oraz częste stany zapalne nosa i zatok.
2. Czy operacja przegrody nosowej jest bezpieczna? Jakie jest ryzyko wystąpienia powikłań?
Septoplastyka jest stosunkowo małoinwazyjnym i bardzo bezpiecznym zabiegiem. Ryzyko wystąpienia powikłań szacuje się na poziomie 3-5%. Chcąc do minimum ograniczyć to ryzyko należy zdecydować się na zabieg u dobrego specjalisty, w renomowanym gabinecie. Nie można też zapominać o regularnych kontrolach po zabiegu, co pomoże nam ograniczyć ryzyko powstania zrostów.
3. Prostowanie przegrody nosowej. Ile zwolnienia najczęściej potrzeba?
Długość zwolnienia lekarskiego zależy zarówno od indywidualnego samopoczucia, jak i rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku osób pracujących fizycznie okres ten będzie dłuższy niż u osób pracujących w biurze. Okres ten oscyluje w granicach tygodnia – dwóch. W przypadku pracowników fizycznych mogą to być nawet trzy tygodnie.
4. Ile kosztuje setoplastyka?
Koszt septoplastyki zależy od wielu czynników, ale najczęściej jest to około 5500 zł. Cena będzie wyższa, na przykład jeżeli zdecydujemy się dodatkowo skorygować przerośnięte małżowiny.
5. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu prostowania przegrody nosowej?
Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania septoplastyki, a są to: zaburzenia krzepliwości krwi, ostre stany zapalne nosa i zatok oraz infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe.
6. Jak wygląda operacja przegrody nosowej? Czy wykonywana jest pod narkozą?
Septoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Cięcia wykonywane są od wewnątrz, dzięki czemu są one zupełnie niewidoczne. Podczas zabiegu oddziela się błonę śluzową od chrząstki, a następnie wycina ją i koryguje kształt. Ostatnim krokiem jest ustabilizowanie nowej pozycji poprzez zaaplikowanie szwów i tamponady.
7. Ile trwa operacja przegrody nosowej (septoplastyka)?
Długość zabiegu zależy od tego z jak skomplikowanym przypadkiem mamy do czynienia. W większości przypadków czas ten waha się między 30 a 60 minut.
8. Operacja przegrody nosowej – czy boli? Czy trzeba stosować leki przeciwbólowe?
Podczas operacji pacjent nie odczuwa bólu, gdyż znajduje się pod narkozą. Kiedy przestaje działać znieczulenie, podane przed operacją, pojawia się ból. Wtedy zastosować można leki przeciwbólowe, także te, przepisane przez lekarza. Taki stan może utrzymywać się przez kilka dni.
9. Operacja przegrody nosowej. Jak długo w szpitalu należy pozostać?
Pobyt w szpitalu w związku z septoplastyką ogranicza się do jednego – dwóch dni.
10. Czy po zabiegu prostowania przegrody zakładana jest tamponada nosa?
Po zabiegu prostowania przegrody nosowej aplikuje się tamponadę i jest ona usuwana po około jednym – dwóch dniach.
11. Czy można smarkać po operacji przegrody nosowej? Czy można w ten sposób uszkodzić nos?
Zanim tamponada nie zostanie zdjęta, czyszczenie nosa jest niemożliwe. Później można dmuchać nos, ale trzeba uważać, aby robić to delikatnie i nie na siłę.
12. Operacja przegrody nosowej – jak długo się goi przegroda nosowa?
Już po około 3 tygodniach można wrócić do wszystkich zajęć, wykonywanych przed operacją, ale dopiero po upływie 5 – 6 tygodni mówi się o całkowitym wygojeniu.
13. Czy prostowanie przegrody nosowej zmienia kształt nosa? Czy w ten sposób można skorygować krzywy nos?
Septoplastyka nie ma wpływu na wygląd zewnętrzny nosa, a za jej pomocą nie można skorygować ani kształtu, ani wielkości. Istnieje możliwość wykonania jednoczesnego wyprostowania przegrody oraz wykonania operacji plastycznej, jednakże jest to o wiele bardziej skomplikowane i wymaga znalezienia specjalisty, który jest biegły w obu tych dziedzinach.
14. Jak wygląda okres rekonwalescencji po septoplastyce?
Tamponada usuwana jest przez lekarza po jednym – dwóch dniach po operacji. Po zdjęciu opatrunków zaczyna się okres, w którym pacjent samodzielnie pielęgnuje jamę nosową – nakłada maść z antybiotykiem, stosuje krople obkurczające oraz płucze nos. Przez około 3 tygodnie nie powinno się korzystać z gorących kąpieli, sauny, nie powinno się nurkować oraz latać samolotem. Podstawą zapobiegania powikłaniom są regularne kontrole u lekarza, które obejmują najczęściej około 2 – 3 wizyty przez 6 tygodni. Właśnie po upływie 5 – 6 tygodni mówi się o całkowitym wygojeniu.
Bibliografia
1. Banaszewski J: Zaburzenia oddychania w czasie snu [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2003, s. 120-123
2. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28