Przegroda nosowa, jak sama nazwa wskazuje, to ścianka dzieląca jamę nosa na dwie części. Biegnie od czubka nosa aż po część nosową gardła. Składa się na nią część błoniasta, część chrzęstna i część kostna. U niektórych osób nie jest ułożona symetrycznie. Krzywa przegroda nosowa wiąże się z wieloma problemami. Częsty katar, uczucie zapchanego nosa, problemy z oddychaniem nosem, częste krwotoki z nosa… To tylko niektóre objawy. Na szczęście jest na to sposób – operacja przegrody nosowej.
Krzywa przegroda nosowa to najczęściej efekt wrodzonej deformacji. Do takich zmian często dochodzi również podczas ciąży (głównie podczas obracania się płodu) oraz porodu. Tkanki u noworodka są bardzo delikatne, a duży nacisk może spowodować ich deformację.
Do deformacji przegrody może dojść również w późniejszych latach, w skutek urazu. Najbardziej narażone są osoby do 25. roku życia, ponieważ aż do tego momentu kształtuje się przegroda. Jednakże nawet osoby, które przekroczyły już ten wiek, w wyniku poważniejszych urazów, mogą uszkodzić przegrodę.
Skrzywiona przegroda nosowa może mieć liczne ale dość niecharakterystyczne objawy. Jednym z nich jest ciągłe uczucie zapchanego nosa – czasem obu stron, a czasem tylko jednej, lub naprzemiennie. Co więcej częściej dochodzi do infekcji górnych dróg oddechowych, silnych infekcji gardła i ucha.
Skrzywienie przegrody nosa może przyczynić się do pojawienia się chrapania, nawracających krwawień z nosa oraz częstych bólów głowy. Czasem obserwuje się zatykanie uszu oraz pogorszenie węchu.
W przypadku takiego problemu, jakim jest krzywa przegroda nosowa, operacja jest jedyną skuteczną metodą leczenia. Najczęściej wykonywana jest septoplastyka nosa. Korekta przegrody nosowej podczas septoplastyki polega na zabiegowym korygowaniu chrząstki i kości samej przegrody, czasem za pomocą endoskopu. Nierzadko w trakcie operacji przegrody nosa wykonywana jest konchoplastyka (mukotomia, plastyka małżowin nosowych dolnych). Ten zabieg z kolei polega na korekcji małżowin, których przerost również stanowi częstą przyczynę obniżenia drożności nosa.
Skrzywienie przegrody nosa to stała wada, niemożliwa do wyleczenia za pomocą leków. Jedynym wyjściem jest operacja. Dzięki plastyce przegrody nosa poprawia się drożność nosa i wentylacja zatok, a w przypadku przewlekłego zapalenia zatok nosa o podłożu alergicznym, bakteryjnym lub grzybiczym – zwiększa się także efektywność farmakoterapii – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).
Operacja krzywej przegrody nosowej to skuteczne i bezpieczne rozwiązanie. Wykonywana jest pod narkozą (znieczulenie ogólne), bardzo rzadko stosuje się znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa najczęściej niecałą godzinę i wykonuje się go w ramach chirurgii jednego dnia, a więc nierzadko pacjent wraca do domu tego samego dnia lub ewentualnie dzień później. Konieczne jest założenie specjalnej tamponady do nosa, która jest usuwana z nosa następnego dnia po operacji.
Przez około tydzień od zabiegu powinno się wypoczywać. Należy unikać wysiłku fizycznego, gorącej kąpieli i sauny, nurkowania i lotu samolotem. Intensywny wysiłek fizyczny zwykle można podjąć po około trzech tygodniach.
Krzywa przegroda nosowa dolegliwości wywołuje bardzo nieprzyjemne. Potrafi znacznie uprzykrzyć życie, a zwykły katar może wiązać się z dużymi nieprzyjemnościami. Na szczęście, istnieje skuteczne, proste i bezpieczne rozwiązanie – szybki zabieg na skrzywienie przegrody nosowej. Ta stosunkowo prosta operacja znacznie podniesie komfort życia pacjentów.