Niedrożność nosa jest stanem, w którym powietrze nie przepływa swobodnie przez nos. O tej dolegliwości mówimy zarówno, gdy problem dotyczy jednego nozdrza, jak i obu. Może on towarzyszyć infekcji lub alergii – wówczas ma charakter przejściowy. Jednakże niedrożny nos świadczyć może także o innych dolegliwościach – polipach, nowotworze, czy krzywej przegrodzie nosowej. Niedrożny nos u dziecka może być spowodowany obecnością ciała obcego, a niedrożny nos u niemowlaka wystąpieniem wady rozwojowej. Gdy niedrożność nosa ma charakter przedłużający się i nie jest związana z katarem lub alergią, należy zgłosić się do lekarza, który określi przyczynę problemu i wdroży skuteczne leczenie.
Niedrożność nosa przyczyny może mieć różne. Wykluczając najpowszechniejszą, czyli infekcje oraz katar, są to:
Do niedrożności nosa może dojść z wielu przyczyn. Pojawia się ona nie tylko w chorobach nosa i zatok przynosowych, lecz także w ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (dawniej: choroba Wegenera), chorobach igG4-zależnych i autoimmunologicznych. Uczucie niedrożnego nosa występuje także w zespole pustego nosa, powikłania po operacjach nosa, w którym chory pomimo dużej przestrzeni do oddychania w jamie nosowej paradoksalnie ma wrażenie, że jego nos jest zatkany. Ponieważ niedrożny nos może być konsekwencją różnych poważnych chorób, wymaga czasem bardzo szczegółowej analizy ze strony lekarza i dalszej diagnostyki – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).
Poza oczywistym symptomem, jakim jest uczucie zatkanego nosa, istnieje szereg innych objawów. W przypadku infekcji oraz alergii będzie to wydzielina, czasem kaszel, kichanie oraz ogólne złe samopoczucie. Jeżeli jednak jest to niedrożny nos bez kataru i alergii, pojawić może się dodatkowo ból, krwawienie, wyciek ropy, a także powiększenie węzłów chłonnych. W wielu ze wspomnianych przypadków może być to jednostronna niedrożność nosa, jak i obustronna niedrożność.
Niedrożność nosa bez kataru można podzielić na dwa rodzaje.
Istnieje kilka domowych sposobów na łagodzenie niedrożności nosa. Doskonale sprawdzają się inhalacje. W tym celu najczęściej wykorzystuje się takie zioła, jak szałwia, lipa, rumianek, czy tymianek. Wykazują one działanie przeciwzapalne, a sama forma podania – inhalacja – pomaga w udrażnianiu dróg oddechowych.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie nawilżacza powietrza. Można go uzupełnić olejkiem eterycznym (np. eukaliptusowy, jodłowy), które będą działać antybakteryjnie, a także zredukują obrzęk nosa.
Istnieją przypadki, w których drożność nosa można przywrócić jedynie operacyjnie. Jedną z takich sytuacji jest skrzywiona przegroda nosa. Wówczas konieczna może okazać się septoplastyka. Zabieg polega na skorygowaniu przegrody po wcześniejszym oddzieleniu chrząstki od błony śluzowej. Na koniec całość przytrzymuje się za pomocą szwów.
Kolejną możliwością jest korekcja małżowin nosa, którą wykonuje się w przypadku przerośniętych małżowin dolnych, uzależnienia od kropli obkurczających do nosa, nieżytu naczynioruchowego które to wywołują niedrożność nosa.
1. Buczyłko K: Non-allergic rhinitis. Advances in Dermatology and Allergology [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2009, s. 369-371
2. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
3. Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32
4. Samoliński B, Komorowski J: Treatment of rhinitis [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, 42-49