SPIS TREŚCI
Operacja przegrody nosowej (septoplastyka, plastyka przegrody nosa) – to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych. Pozwala on na skorygowanie skrzywionej przegrody – zarówno pod wpływem przyczyn o charakterze wrodzonym, jak i nabytym. W efekcie dochodzi do poprawy drożności nosa oraz podniesienia komfortu życia pacjenta.
Operacja przegrody nosowej – najczęstsze wskazania
Wskazaniem do operacji przegrody nosowej wbrew pozorom nie jest samo skrzywienie przegrody, ale dolegliwości, które wynikają z tej sytuacji. Najczęściej są to
- trudności w oddychaniu,
- całkowity lub częściowy brak możliwości oddychania przez nos,
- bezdechy senne, częste bóle głowy, czy też np. częste infekcje zatok.
Do skrzywienia przegrody może dojść w wyniku wady rozwojowej, złamania podczas porodu lub urazu.
Jedno- czy obustronne upośledzenie oddychania przez nos, chrapanie i bezdechy podczas snu – są to wskazania do operacji przegrody nosa u osób z jej skrzywieniem – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).
Septoplastyka – dlaczego trzeba operować przegrodę?
Operacja przegrody nosowej nie tylko przynosi ulgę w codziennym życiu, znacznie podnosząc jego komfort. Co istotne, pozwala zapobiec rozwinięciu wielu zaburzeń.
Skrzywienie przegrody nosa jest jedną z najczęstszych przyczyn upośledzenia drożności nosa. Przewlekłe zaburzenie oddychania przez nos predysponuje do powstania przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, co z kolei może doprowadzić do wzrostu polipów w jamie nosa i zatokach. Oddychanie w nocy przez usta jest niefizjologiczne i może doprowadzać do niedotlenienia, przewlekłego uczucia zmęczenia, senności dziennej i chrapania – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).
Zabieg przegrody nosowej – co jeżeli go nie wykonamy, pomimo wskazań?
Ignorowanie i odwlekanie zabiegu przegrody nosowej nie sprawi, ze problem zniknie samoistnie lub się zmniejszy. Odwlekanie zabiegu może prowadzić do przewlekłych zmian w jamie nosa i zatokach.
Wiele osób w większym czy mniejszym stopniu ma skrzywioną przegrodę nosa, ważne jest, czy to skrzywienie powoduje problemy z oddychaniem przez nos czy nie. Jeżeli problem jednak istnieje, to trzeba zdawać sobie sprawę, że to jest problem nieodwracalny i rozwijający się. Czyli im dalej, tym może być tylko gorzej. I właśnie to jest przyczyna, dla której warto skrzywioną przegrodę nosa zoperować. To pomoże uniknąć przewlekłych zmian w jamie nosa i zatokach przynosowych, polepszyć kondycję fizyczną, uniknąć niedotlenienia w nocy i rozwoju zespołu bezdechów podczas snu – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).
Operacja przegrody nosowej – przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu, także w przy operacji przegrody nosowej istnieją pewne przeciwwskazania. Są to:
- ostre zapalenie zatok,
- ostre zapalenie błony śluzowej nosa,
- infekcja o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym,
- zaburzenia krzepliwości krwi.
Operacja przegrody nosowej – jak się przygotować do zabiegu?
Zanim wykonana zostanie septoplastyka, konieczne są konsultacje ze specjalistą laryngologiem. Podczas takiej wizyty ma miejsce szczegółowy wywiad z pacjentem, a także zalecone wykonanie odpowiednich badań.
- Przed zabiegiem powinno się odstawić leki obniżające krzepliwość krwi (o tym jednak każdorazowo decyduje lekarz).
- Należy szczególnie zadbać o zdrowie.
- W dniu zabiegu należy być na czczo.
Jak wygląda prostowanie przegrody nosowej?
Prostowanie przegrody nosowej wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, a pobyt w szpitalu obejmuje tylko jeden dzień, w sytuacjach wyjątkowych, mogą to być dwa dni.
Operacja przegrody nosowej. Czego można się spodziewać po zabiegu? Zalecenia po zabiegu
Septoplastyka nosa nie wymaga długiej rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu przyjmuje się leki przeciwbólowe, przeciwkrwotoczne oraz zapobiegawczo antybiotyki, które zaleci lekarz. Przez 2 – 3 tygodnie, należy zrezygnować z bardzo intensywnego wysiłku fizycznego, nurkowania, lotu samolotem oraz sauny.
Opatrunki są zdejmowane następnego dnia, a przez kolejne 3 – 4 tygodnie pacjent samodzielnie pielęgnuje jamę nosa – wymagane jest np. płukanie oraz stosowanie specjalnej maści.
W ciągu sześciu tygodni od operacji należy odbyć 2 – 3 kontrole u laryngologa. Podczas takich wizyt kontroluje się proces gojenia i zapobiega się ewentualnym zrostom w jamie nosa. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Korekta przegrody nosowej. Jakie są możliwe skutki uboczne?
Zabieg przegrody nosowej, jak każdy zabieg, wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Regularne kontrole i wykonanie operacji w renomowanej placówce to czynniki, które pozwalają na ograniczenie tego ryzyka.
Ryzyko powikłań po operacji przegrody nosa nie jest duże, można to oszacować na poziomie 3-5%. Krwiak przegrody nosa, perforacja przegrody nosa, ponowne skrzywienie przegrody nosa w trakcie gojenia po operacji, zrosty w jamie nosa – są to najczęściej spotykane powikłania po operacji plastycznej przegrody nosa – mówi dr hab n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).
FAQ – operacja przegrody nosowej
Czy septoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym?
W zdecydowanej większości przypadków septoplastykę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie miejscowe wykorzystywane jest znacznie rzadziej, możliwe jest przede wszystkim w mniej skomplikowanych przypadkach skrzywienia przegrody nosa.
Ile trwa zabieg przegrody nosowej?
Zabieg przegrody nosowej w znieczuleniu ogólnym trwa około 40 – 60 minut, a w znieczuleniu miejscowym 30 – 40 minut.Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej?
Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej?
O całkowitym wygojeniu można mówić po 5 – 6 tygodniach od wykonania operacji. Wtedy też dopiero ocenia się efekty zabiegu. Przez pierwszą dobę pacjent ma założony specjalny opatrunek. Przez kolejne 3 tygodnie wymagane jest samodzielne dbanie o jamę nosową oraz unikanie nadmiernego wysiłku. Konieczne są również regularne kontrole u laryngologa. Po 3 tygodniach od operacji zwykle można wrócić do normalnego trybu życia sprzed operacji.
Czy po operacji przegrody nosowej konieczne jest zwolnienie z pracy?
To, czy i jak długo po operacji przegrody nosowej, będzie potrzebne zwolnienie z pracy, zależy w dużej mierze od trybu i rodzaju pracy. W przypadku osób pracujących np. w biurze wystarczy kilka dni zwolnienia. Osoby pracujące fizycznie muszą liczyć się z trzytygodniowym zwolnieniem.
Czy po operacji przegrody nosa widoczne są jakieś rany?
Nie, w czasie operacji przegrody nosa nie wykonuje się cięć na skórze, wszystkie cięcia wykonywane są w nozdrzach. Nie ma też widocznych szwów ani innych elementów, które mogłyby być zauważalne. Jedynie w pierwszej dobie po operacji widoczna jest tamponada.
Bibliografia
1. Miłoński J., Pietkiewicz P., Olszewski J., Operacje endoskopowe nosa i zatok przynosowych w materiale własnym, 2011
2. Yason H., Dogru H., Baykal B., Doner F., Tuz M, What is the Relationship Between Chronic Sinus Desease and Isolated Nasal Septum Deviation? 2005
3. Muhammad I.A., Nabil-ur R., Complications of the surgery for deviated nasal septum,
4. Cottle M. H., Loring R.M., Fischer G.G., The „Maxilla-Premaxilla” Approach to Extensive Nasal Septum Surgery, 1958